List Intencyjny w sprawie organizacji Konwencji RI w 2026r.

List Intencyjny

w sprawie organizacji Światowej Konwencji RI przez Dystrykt 2231 w roku 2026

Drodzy Rotarianie.

Bardzo się cieszę, że entuzjazm związany z dalszą aplikacją jest tak wielki.

Kiedy 3 lata temu tworzyłem  koncepcję aby Polska aplikowała jako organizator Konwencji RI, niewiele osób wierzyło, że to jest w ogóle możliwe.

Nie wierzyły w to także osoby, które przewodzą nam dzisiaj w Dystrykcie.

A jednak Warszawa osiągnęła najwyższy możliwy poziom, znalazła się na krótkiej liście 5 miast i to przy pierwszym podejściu.

Dzisiaj zaskakująco nasza Pani Gubernator ponownie wskazuje na Kraków, jako miasto organizatora Konwencji RI.

Doskonale wiem ile wysiłku i zaangażowania potrzeba ze strony wszystkich partnerów, aby przygotować dobrą aplikację.

Mam nadzieję że tym razem aplikacja nie pójdzie w negatywnym kierunku (chociaż nasi  przyjaciele z Evanston odpowiedzialni za organizowanie konwencji wyraźnie wskazują aby  przemyśleć ten wybór innego, mniejszego miasta).

Co do bolesnych oskarżeń o nie uzupełnieniu niektórych szczegółów w naszej pierwszej, bardzo udanej skądinąd aplikacji dot. Warszawy, to odpowiem tylko, że żadna aplikacja na świecie nie jest idealna. Łatwo jest też krytykować po fakcie, nie angażując się uprzednio przy tworzeniu aplikacji.

Goteborg wygrał prawo do organizacji Konwencji, mimo tego że miał wiele braków. Następnie  musiał zrezygnować,  bo nie mógł tego udźwignąć. Był za mały i za słaby finansowo, a to przecież miasto wielkości Krakowa, o wiele bogatsze niż sam Kraków.

Ciągle jestem przekonany, że Warszawa ma większe szanse:  po prostu jest o wiele większym miastem i ma lepszą infrastrukturę. Warszawa z pewnością by pomieściła 25 000 dodatkowych Rotarian w wakacyjnym okresie, ale już bardzo turystycznie zapełniony Kraków by się niewątpliwie zakorkował taką ilością dodatkowych gości.

O ile już zapadła nieodwracalna decyzja (chociaż nadal mam nadzieje na zorganizowanie przez Panią Gubernator spotkania, do którego zachęcał nas Evanston), to będę wspierał jak tylko potrafię najlepiej  - z całego serca, bo zależy mi aby nasz polski Dystrykt i nasza polska kultura osiągnęły to, na co wszyscy zasługujemy: współpracę miedzy wszystkimi Rotarianami oraz prawdziwą wiarygodność międzynarodową i promocję naszego wspaniałego kraju.

Z Rotariańskimi pozdrowieniami,

Mark Krawczynski

Past President RC Warszawa City

Assistant Rotary Public Image Coordinator for Zone 18

Acting Chair of Host Organization Committee for RI Convention in District 2231.

Founding Director of Environmental Sustainability Rotary Action Group (ESRAG)