Zaproszenie - budujemy mosty - 16-10-2019

Drodzy Przyjaciele,

my, RC Görlitz, kontynuujemy Polsko-Niemieckie Forum Dyskusyjne organizując 3. Wydarzenie. Będzie ono tłumaczone symultanicznie.

W środę, 16 października 2019 – 18:30, w Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal w Ostritz dalej „Budujemy mosty na Nysie”.

Temat: „Czyżby wirus? Nacjonalizm w Polsce i w Niemczech – co możemy zrobić? Zwłaszcza obaj burmistrzowie ze Zgorzelca i Żytawy wiedzą, w czym rzecz.

Zaproszenie ze zgłoszeniem w załączeniu.

Pytania prosimy kierować do: Andrzej von Iwicki ( >>  voniwicki@aol.com  << )

Serdecznie pozdrawiam,

Reinhold Meier

RC – Görlitz

eMail: rme.bay@t-online.de

Rotary Club Görlitz

Görlitz, 17.09.2019

Szanowni Państwo,

niniejszym zapraszamy Państwa na nasze wydarzenie:

Budujemy mosty nad Nysą.

3. Polsko-Niemieckie Forum Dyskusyjne RC Görlitz w środę, 16 października 2019, 18.30.

Miejsce: Centrum Spotkań Międzynarodowych (Internationales Begegnungszentrum) St. Marienthal, 02899 Ostritz, St. Marienthal 10

Temat: Czy krąży wirus? Nacjonalizm w Niemczech i w Polsce – co możemy zrobić?

W Forum, tłumaczonym symultanicznie, udział biorą:

Rafał Wojciech Gronicz (* 9. Mai 1973 w Zgorzelcu), polski manager i polityk. Od 2006 jest on burmistrzem swego rodzinnego miasta, Zgorzelca. Już w 2004 roku Gronicz był przewodniczącym Platformy Obywatelskiej (PO) w swym mieście. Do 1998 roku Gronicz studiował na wydziale marketingu w Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu. W 1998 roku uzyskał magisterium. W roku 2001 rozpoczął studia podyplomowe w kierunku finansów i bankowości, które ukończył w 2002 roku.

Helga Hirsch (* 23 marca 1948 w Estorf/Weser), niemiecka publicystka (m.in. dla Die Welt, Frankfurter Allgemeine Zeitung) i wieloletnia korespondentka tygodnika Die Zeit w Polsce. Otwarcie opowiedziała się za polskim ruchem oporu Solidarność, który był oceniany raczej krytycznie przez lewicowo-liberalny główny nurt opinii publicznej. Uważał on, że działania Solidarności zaszkodzić mogą „przełom przez zbliżenie“ w ramach polityki odprężenia. Autorka książek. Hirsch mieszka w Berlinie.

Paweł Andrzej Lisicki (* 20 września 1966 w Warszawie), dziennikarz, publicysta, eseista, pisarz i tłumacz literatury pięknej. W latach 1991–1993 dziennikarz gazety codziennej „Życie Warszawy”, od 1993 dziennikarz, a w latach 2006–2011 redaktr naczelny dziennika „Rzeczpospolita”, współzałożyciel (2011), a w latach 2011–2012 redaktor naczelny tygodnika „Uważam Rze”, od roku 2013 redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy”. Lisicki mieszka w Warszawie.

Thomas Zenker (*14 maja 1975 w Żytawie), niemiecki polityk komunalny Wspólnoty Wyborców „Zittau kann mehr e.V.“ a od 2015 prezydent miasta Żytawa. Pracował dla PR & 2

Marketingu w Wyższej Szkole Zittau/Görlitz , a od sierpnia 2010 roku pisze dla działu lokalnego Żytawa w Sächsische Zeitung. Dwa lata później przeszedł do pracy z młodzieżą i od roku 2012 był kierownikiem projektu oświaty polityczno-historycznej w Hillersche Villa w Żytawie.

Po zakończeniu wydarzenia zapraszamy do rozmów podczas przyjęcia.

Liczymy na przybycie!

Andreas von Iwicki Dr. Michael Schlitt

RC Görlitz RC Görlitz

Prosimy o zgłoszenie do dnia 10.10.19 na załączonym formularzu.